INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Kotwicz (zwany ze Żnina)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kotwicz Mikołaj h. własnego (zm. 1507), archidiakon, oficjał generalny poznański, poeta i prawnik. Pochodził ze Żnina (stąd zwano go ze Żnina), był, jak się zdaje, bratem Jerzego, wójta gnieźnieńskiego (w l. 1512–20), syna Jana z Kowalewa w ziemi wschowskiej i Małgorzaty h. Grzymała z Ludziska. Data urodzenia K-a nie jest znana. Wg Gansińca uczył się w szkole katedralnej w Poznaniu. W r. 1466 był K. plebanem bydgoskim. Nie jest wiadome, kiedy i z jakim stopniem ukończył uniwersytet w Krakowie, gdzie zapisał się w r. 1470 lub 1471. Z r. 1471 pochodzi przepisany przez K-a przekaz „Kronika mistrza Wincentego” z komentarzem Jana Dąbrówki (znajdujący się w B. Jag.). W r. 1475 duchowny Mikołaj Kotwicz pozwał przed sąd rektorski studenta, obrażony przezeń w bursie podczas posiłku. Studia kontynuował K. w uniwersytetach włoskich, zwłaszcza w Bolonii, gdzie ok. r. 1480 uzyskał stopień doktora dekretów.
Wkrótce po powrocie do Polski K. został dziekanem kolegiaty łowickiej, a następnie kantorem łęczyckim. W tym okresie rozpoczął pracę nad gromadzeniem i wydaniem ustaw synodalnych, dotyczących głównie walki z herezją. Został altarystą u Św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a wkrótce altarystą pyzdrskim. Przyjaźnił się z arcbpem gnieźnieńskim Zbigniewem Oleśnickim; z jego ramienia może wyjeżdżał do w. mistrza krzyżackiego z zawiadomieniem o śmierci króla Kazimierza Jagiellończyka (Wiszniewski). Po śmierci Oleśnickiego K. został powołany przez kapitułę metropolitalną, wraz z Wojciechem z Bydgoszczy, na notariusza przy wyborze królewicza Fryderyka na arcybiskupa gnieźnieńskiego. Jego także wydelegowała kapituła w końcu lipca 1493 r., obok Piotra Wapowskiego, do Rzymu w celu uzyskania zgody papieskiej na zatrzymanie przez Fryderyka biskupstwa krakowskiego. Kiedy Fryderyk został we wrześniu 1493 r. kardynałem i połączył w swym ręku obie godności kościelne: gnieźnieńską i krakowską, wywdzięczył się K-owi za dobrze odprawione poselstwo; bezpośrednio po jego powrocie z Rzymu 23 XII 1493 r. polecił go na stanowisko archidiakona poznańskiego (które K. posiadał do śmierci) i darzył go stałym zaufaniem. Dn. 26 VIII 1494 r. K. uczestniczył w uroczystym ingresie kardynała Fryderyka na stolicę arcybiskupią, a 30 VIII reprezentował kapitułę poznańską na pierwszym synodzie archidiecezjalnym w Gnieźnie. Reprezentował również kapitułę na synodzie prowincjonalnym w Łęczycy w l. 1496 i 1499. Dn. 20 XI 1499 r. otrzymał godność oficjała generalnego katedry poznańskiej; na tym stanowisku pozostał do 20 XI 1504 r. Pod koniec 1500 r. został kolektorem, obok dziekana Jana Łukowskiego, pieniędzy jubileuszowych w diecezji poznańskiej, które stolica apostolska przeznaczyła na potrzeby państwa, a zwłaszcza na obronę przed Turkami. W okresie trochę późniejszym spotykamy K-a kilkakrotnie na stanowisku kolektora (m. in. w r. 1505 był nim w diecezji krakowskiej, jeździł wtedy także do Wrocławia). W r. 1502 K. przedkładał kapitule poznańskiej list rektora uniwersytetu bolońskiego, potwierdzający obecność na Wydziale Prawa kanonika poznańskiego Jana Górskiego. T. r. bp Jan Lubrański wyznaczył K-a i kanonika Zygmunta z Kamieńca swymi zastępcami w określaniu i urządzeniu granic mazowieckiej części diecezji poznańskiej.
W r. 1503, po śmierci kardynała Fryderyka i wyborze na arcybiskupstwo gnieźnieńskie Andrzeja Róży Boryszewskiego, kapituła gnieźnieńska delegowała K-a do elekta przebywającego wtedy w Krakowie, by zaprosić go na stolicę do Gniezna. K. posiadał zaufanie kanclerza katedralnego gnieźnieńskiego, a zarazem ówczesnego kanclerza koronnego Jana Łaskiego, wkrótce koadiutora sędziwego prymasa; przyjaźń tę zaświadczył później Łaski w swym testamencie. Powierzał K-owi wiele spraw kościelnych i osobistych. Można by sądzić, że za pośrednictwem Łaskiego zbliżył się K. do kancelarii królewskiej, gdzie występował też w tymże czasie notariusz Jan Kotwicz. W r. 1503 K., lub sekretarz królewski Jan Górski, miał być wysłany w sprawach Gdańska i zatargów na pograniczu na dwór cesarza Maksymiliana. W nagrodę za usługi król Aleksander poparł starania K-a o uzyskanie kanonii gnieźnieńskiej, którą otrzymał w pierwszej połowie 1503 r. Kapituła ofiarowała mu, do wspólnego użytku z innym kanonikiem, murowany dwór w Gnieźnie, który K. własnym kosztem odnowił. Dn. 1 VII 1505 r. ustąpił z tejże kanonii. W t. r. otrzymał, w zamian za altarię pyzdrską, inną kanonię w Gnieźnie, u Św. Jerzego. Jako delegat kapituły brał udział w synodach prowincjonalnych w Łęczycy (w l. 1496, 1499, 1502 i 1505) i w Kole (1501, 1507).
K. bywał rozjemcą w sporach lub wykonawcą testamentów, potwierdzał, obok dostojników świeckich, szlachectwo, w r. 1507 rozpatrywał spór, po kim ma zasiadać w kapitule poznańskiej kanclerz. Wykształcony, gładki i oczytany, był K. człowiekiem światowym, o nieprzeciętnym umyśle. Pisał wiersze, elegie, rozprawy prawnicze. Opracowywał księgi liturgiczne, np. Wstęp do „Missale Posnaniensis Diocesis” (wyd. 1505). Z obszernego zbioru ustaw zgromadzonego przez K-a opublikowany został traktat o interdyktach Doctoris Nicolai Kottovicii Decisio de Interdicto et Excommunicatione, który król Aleksander polecił na sejmie w Radomiu w r. 1505 wcielić do statutów Królestwa, a arcbp Jan Łaski włączył go do opracowanego przez siebie zbioru praw. W tymże zbiorze znajduje się druga praca K-a Decisio de statuto provinciali contra raptores. Z utworów poetyckich K-a niewiele się zachowało. Po śmierci arcbpa Oleśnickiego (2 II 1493) ułożył epicedium Elegi supra sarcophagum…, którego tekst przekazał S. Starowolski w „Monumenta Sarmatarum”. Utwór ten składa się z 6 dystychów elegijnych, jest pod względem metrycznym nienaganny i świadczy o dużym talencie poetyckim autora. K-owi przypisuje się (W. Kętrzyński i R. Gańsiniec) epos pt. Sbigneis na temat wieloletniego zatargu Zbigniewa Oleśnickiego z Mikołajem Kośmidrem Gruszczyńskim o posiadanie miasta Koźmina (W. Bruchnalski i T. Sinko uważali poemat za anonimowy; odpis z XV w. w B. im. Raczyńskich w Poznaniu, rkp. II H. d. 16 f. 255v.–256). Sbigneis była przypuszczalnie zaplanowana w objętości „Iliady”, jednak autor prawdopodobnie przerwał układanie poematu, a zachowane wiersze (72 heksametry) powstały między sierpniem 1490 a lipcem 1492 r. Autor pomysłowo latynizuje polskie nazwiska i nazwy miejscowości (Templarius–Kościelecki, Sola Pharetra–Szamotuły); Oleśnickiego, który ostatecznie zwyciężył, przedstawia, niezgodnie z prawdą historyczną, jako stronę w tym sporze pokrzywdzoną i dążącą do pokoju. Utwory poetyckie K-a należą do typu humanistycznego, a ze względu na walory artystyczne są ważnym zabytkiem polskiej historii literatury. Jeszcze 13 V 1507 r. uczestniczył K. w synodzie prowincjonalnym w Kole jako przedstawiciel kapituły, skąd go wybrano delegatem do króla. Chorował już 28 VI, zmarł na krótko przed 30 VIII 1507 r. Na dzień 31 VIII kapituła wyznaczyła aniwersarz K-a, który ufundował wspólnie z prymasem Z. Oleśnickim. Zapisał katedrze poznańskiej gobelin, a wraz z kanonikiem Klemensem z Piotrkowa darował jej srebrne naczynie z łyżką.

Nowy Korbut (Piśm. staropolskie), II; Ciampi S., Bibliografia critica delle antiche reciproche corrispondenze politiche, ecclesiastiche, scientifiche, letterarie, artistiche dell’ Italia colla Rusia colla Polonia, Firenze 1834 I 168; Enc. Kośc.; Korytkowski, Prałaci gnieźn., II; Boniecki; Uruski; – Brückner A., Średniowieczna poezja łacińska w Polsce, Rozpr. AU Wydz. Filol., Kr. 1892 XVI 306; Dzieje literatury pięknej w Polsce, Cz. 1, Kr. 1918 s. 72–3 (Bruchnalski W., Polska poezja średniowieczna), s. 124–5 (Sinko T., Historia poezji łacińskiej humanistycznej w Polsce); Fijałek J., Dominus Bartolus de Saxoferrato eiusque permagna in Polonos auctoritas. Cracoviae 1914 s. 60–1; tenże, Redaktor syntagmatów, „Czas. Prawn.-Hist.” R. 8: 1956 s. 294; Gańsiniec R., „Sbigneis” M. K-a, „Pam. Liter.” R. 48: 1957 z. 1 s. 108–30; Kętrzyński W., O nieznanej epopei z XV w., „Spraw. z Czynności Zakł. Narod. im. Ossol.” 1887; Kozierowski S., Obce rycerstwo w Wielkopolsce w XIII–XVI w., P. 1929 s. 55–7; Nowacki J., Dzieje archidiecezji poznańskiej, P. 1959–64 I–II; Nowak-Dłużewski J., Okolicznościowa poezja polityczna w Polsce. Średniowiecze, W. 1963; Rybus H., Królewicz kardynał Fryderyk Jagiellończyk jako biskup krakowski i arcybiskup gnieźnieński, Studia Historico-Ecclesiastica, W. 1955 II 40, 41 i przypis 5, 135, 147, 154, 156, 159; Sułkowska-Kurasiowa I., Polska kancelaria królewska w latach 1447–1506, Wr. 1967 (inne niż Zwiercan przyjmuje daty studiów K-a); Wiszniewski M., Historia literatury polskiej, Kr. 1843 V 73; Zeissberg H., Johannes Łaski Erzbischof von Gnesen (1510–1531) und sein Testament, Wien 1874 s. 125; Zwiercan M., Komentarz Jana z Dąbrówki do Kroniki mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem, Wr. – W. – Kr. 1969 s. 67, 164, 170, 187; – Acta capitulorum, I–II; Acta rectoralia, I nr 371, 373; Akta Aleksandra; Album stud. Univ. Crac., I; Matricularum summ., II–IV; Die Matrikel der Universität Leipzig 1409–1809, Hrsg. v. G. Erler, Leipzig 1897; Starowolski, Monumenta Sarmatarum, s. 559; – Działalność literacką K-a opracował Henryk Kowalewicz.
Danuta Quirini-Popławska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.